Jau pagājušā gada rudenī biedrība Slow Food Straupe aicināja visus aktīvi iesaistīties Eiropas mēroga akcijā Good Food Good Farming (GFGF), lai mēs apjaustu, ka mūsu dzīvošana laukos un pilsētās ir cieši saistīta ar visas Eiropas Kopējo lauksaimniecības politiku.
Šī politika nosaka to, kāda būs sadarbība starp sabiedrību un lauksaimniekiem. Tās mērķi ir gan atbalsts lauksaimniekiem, lai tie varētu nodrošināt stabilu pārtikas piedāvājumu Eiropai un nopelnīt sev pienācīgu iztiku, gan ilgtspējīga dabas resursu pārvalde un klimata pārmaiņu kontrole. Tās uzdevums ir uzturēt dzīvu lauksaimniecības ekonomiku, tajā pašā laikā saglabājot lauku dabu un ainavu. Kopš Eiropas Kopējās lauksaimniecības politikas izveides 1962.gadā, tā ir reformēta vairākkārtīgi un pašreiz pilnā sparā norit intensīvas sarunas par jaunām reformām un to stratēģiju, kas Eiropas parlamentam jāpieņem 2021.gadā.
Tāpēc 2020.gads būs izšķirošs Eiropas Savienības pārtikas un lauksaimniecības politikā un tas ir īstais brīdis, lai pievērstu uzmanību mazo lauku saimniecību atbalstam, mūsu augsnes, ūdens, ekosistēmas un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai. Tieši tāpēc no 1.-31.oktobrim visā Eiropā norisināsies akcija Good Food Good Farming (GFGF).
Biedrība Slow Food Straupe, gluži tāpat kā pagājušogad, aicina visus mazo zemnieku un mazo pārtikas ražotāju atbalstītājus 4. un 18. oktobrī piedalīties GFGF akcijā, ko latviski varētu tulkot “Laba saimniekošana – laba pārtika”.
Šogad biedrība sarūpējusi nelielu intrigu, un kampaņa notiks nedaudz neierastā formātā – sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzeju. Mēģināsim lūkoties uz izvirzītajām kampaņas problēmām ne tikai caur mūsu gastronomiskās kultūras redzējumu, bet vērosim to arī caur latviešu literatūras, dramaturģijas un teātra spēlēšanas tradīcijām. Tieši tāpēc abus pasākumus vadīs teātra vēsturnieks, Latvijas Kultūras akadēmijas profesors, veikls stāstnieks Jānis Siliņš. Akciju sola atbalstīt arī citas radošas personības un Slow Food Latvija Alianses pavāri.
Kā jau ierasts, šīs aktivitātes tiks realizētas Slow Food Straupe tirdziņa laikā, kas vienmēr pulcē vienkopus daudzus apmeklētājus Straupes Zirgu pastā:
4.oktobrī. no pl. 11:00 līdz 13:00 – pākšveidīgo kultūra. Cik daudz par to zinām un vai ikdienā patērējam pietiekoši daudz pupiņas un zirņus? Par to, cik daudzveidīgas un krāsainas var būt pupiņas, varēs pārliecināties aplūkojot zemnieku saimniecības “Zutiņi” brīnišķīgo kolekciju un uzzināt, kāpēc Latvijas lielie pelēkie zirņi ir ieguvuši Aizsargātas cilmes vietas nosaukumu. Uz daudziem jautājumiem atbildes sniegs Pūres Dārzkopības pētījumu centra zinātniece Dr.agr. Līga Lepse. Rūdolfs Blaumanis ir rakstījis, ka “zirņus taukšķējuši dažādā modē. Vienā veidā tāpat nemērcētus zirņus liek uz pannas”…, bet otrā veidā…? Iespējams, ka tirdziņā ar “Teātra garšu” sarūpēsim atbildes!
18.oktobrī no pl. 11:00 līdz 13:00 par bišu kopšanu Latvijā – senu un tradīcijām bagātu nodarbošanos. Kā tā veicina mūsu bioloģisko daudzveidību un kāpēc bites ir tik svarīgas mūsu lauksaimniecībai? Kas apdraud šo nozari? Par to stāstīs Latvijas Biškopības biedrības konsultante Santa Biļinska. Rūdolfa Blaumaņa “Skroderdienās Silmačos” bitēm ir zīmīga loma, bet arī citos literāros darbos varam tās sastapt. Tāpēc arī rudenī mēs varam koši aprunāt bites un medu. “Māksla ir medus, ko glabā cilvēku dvēseles un kas tiek sanests ar darba un grūtību spārniem,” teicis rakstnieks Teodors Dreizers.
“Viena bite daudz medus nesanes” – saka latviešu sakāmvārds, tāpēc gaidīsim jūs kuplā skaitā un tiekamies tirdziņā !