Straupes zirgu pasts, Straupes pagasts, Cēsu novads, Latvija [email protected], [email protected] +371 29464946

Slow Food Straupe tirdziņš – TIKAI Straupes Zirgu pastā

Projekts “Our common Nordic Roots”

Pateicoties Ziemeļvalstu ministru padomes finansējumam 2024/25 gadā biedrībai “Slow food Straupe” ir iespēja realizēt projektu “Our Common Nordic roots”, jeb mūsu kopīgās Ziemeļvalstu saknes kā reģiona bioloģiskās daudzveidības un mazo saimniecību ilgtspējīgs bizness.

Projekta meŗķis:

Ar šo projektu mēs uzsākam sadarbību starp Slowfood biedrībām un citiem ilgtspējīgas pārtikas sistēmas dalībniekiem Latvijā un Ziemeļvalstīs. Ar mērķi ir stiprināt sadarbību, veidot tīklošanos un apmainīties ar zināšanām starp mazajiem lauksaimniekiem un zemnieku tirdziņiem  mūsu reģionā. “Mūsu kopīgās ziemeļvalstu saknes” ir veids, kā izpētīt un popularizēt mūsu pārtikas kultūras bioloģisko daudzveidību skatoties no mazo zemnieku un tirdziņu perspektīvas .

 

Latvijas dzeltenais ābolu kālis – Veiksmes stāsts un recepšu grāmata – angļu valodā.

LASI TE:   Web_Sweet_swede_story_eng (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

Spilgtākie pasākumi:

 

21/01/2025

Projekta noslēguma seminārs kopā ar pavāriem, zinātniekiem un zemniekiem “Pavāru māja”

 

Ar prieku ziņojam, ka esam aizvadījuši pēdējo lielo semināru mūsu starptautiskā projekta “Our Common Nordic roots” ietvaros, kopā pulcējot mazos zemniekus, pavārus un zinātniekus gan no Latvijas, gan Zviedrijas. Viens no projekta mērķiem ir veicināt dabas daudzveidību, atjaunojot vecās vietējās vai vērtīgās šķirnes mazo zemnieku dārzos un meklēt to dārzeni vai augu, kas varētu kļūt par veiksmes atslēgu arī pelnošai saimniecībai. Līdzīgi kā šobrīd mūsu Latvijas ābolu dzeltenais kālis.
Ļoti vērtīgas bija diskusijas starp zemniekiem un zinātniekiem, lai saprastu, kuri dārzeņi un šķirnes tiešām varētu ieviest, atgriezt un kur ņemt to sēklas. Kā arī, kurām šķirnēm ir emocionāla vērtība, bet, iespējams, ne tik ļoti praktiska.
Par seminārā pārrunāto drīz arī informesim plašāk.
Liels prieks arī par Pavāru māja Līgatnē komandas demonstrējumiem rādot, kā pat vienkāršākais dārzenis prasmīga meistara rokās var pārtapt pasakainā maltītē un saplūst lieliskās garšu kombinācijās. Tas īpaši zemniekiem ir ļoti svarīgi – redzēt, kā tavs darbs, kas sācies ar mazu sēkliņu, tiek novērtēts, izvēlēts un beigās kļūst par meistardarbu. Kā arī dzirdēt, kas patīk un būtu interesants pavāriem.
Paldies par šo iespēju iespēju tikties, iepazīt, izzināt jāsaka šī projekta atbalstītājiem – Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā

 

24/09/2024

“Our Common Nordic roots” prezentācija Itālijā “Terra madre” kongresā – Worlds Farmer`s Market coalition sarunu ietvaros.

 

No Latvijas mūsu Rūta Beirote, bet no Dānijas Jannie Vestergaard kopīgi stāsta par  projektu un prezentē katra savu tirdziņu rādot, cik nozīmīgs ir tirgus mazajiem zemniekiem un sabiedrībai kopumā.

25/09/2024

“Our common Nordic roots” projekta dalībnieki tiekās “Terra Madre” pasākumā Turīnā Itālijā

 

Kad teju gads pagājis sarunās diskusijās un iepazīstot vienam otru, liels prieks kopīgi tikties lielajā Slow food pasākumā Terra Madre Turīnā.

Sarunas klātienē rit pavisam citādāk un jaunas idejas top čupām vien.

 

 

“Gront market” zemnieku tirdziņa un “Slow Food Denmark” biedri viesojas Straupes tirdziņā.

07/10/2024
Oktobra pirmās nedēļas nogales tirdziņa svētdiena bija ļoti ražīga. Rudens tirdziņā ne tikai priecājāmies par rudens veltēm un rādījām dabas daudzveidību ķirbju izstādē.
Ciemos uzņēmām arī delegātus no Dānijas Grønt Marked tirdziņa sadraudzībai un pieredzes apmaiņai.
Meitenes tirdziņā  rādīja un stāstīja mūsu zemniekiem un tirgus apmeklētājiem par to, kā dzīve un andele rit Dānijā – Kopenhāgenā. Kas svarīgs šīs valsts iedzīvotājiem un ar kādiem izaicinājumiem saskaras tirgotāji.
Mēs, savukārt, iepazīstinājām ar tirdziņu kultūru pie mums Latvijā.
Mūsu viesiem ļoti interesanti bija vērot un salīdzināt, apmeklējot Kalnciemielas tirdziņu,  Āgenskalna tirdziņu un arī lielo Rīgas centrāltirgu.
Uzmetot aci mazpilsētai – Siguldas tirgum. Un beigu beigās arī redzot to, kāda atmosfēra valda absolūtos laukos – mūsu Straupes tirdziņā Zirgu pastā.
Neizpalika arī zemnieku produktu degustācijas un mūsu tirdziņa saimnieču latvisko ēdienu gatavošanas meistarklases, ko demonstrēja Baiba Smilga un Rūta Beirote.
Trīs ražīgas dienas tika aizvadītas baudot, iepazīstot un nogaršojot un dibinot jaunas draudzības, lai sadarbotos nākotnē.
Paldies Ziemeļvalstu Ministru padomes birojam Latvijā par iespēju iegūt jaunus domubiedrus, iepazīt un mācīties vienam no otra projekta #OurCommonNordicRoots ietvaros.

“Slow Food Straupe” biedru viesošanās Zviedrijā, tiekoties ar Slow Food Skane.

11/08/2024

Brauciena ietvaros Slow Food Straupe biedri viesojās arī Zviedrij;a, tiekoties ar Slow Food Skane kole”giem un pārrunājot svarīgo. Zviedru kolēģi atrādīja arī vietas, kur zemnieku produkcija tiek realizēta pilsētas iedzīvotājiem. Šeit tirdziņa funkciju veic eko veikali, nodrošinot pieeju labam un kvalitatīvam ēdienam un reizē pircējam stāstot arī katra zemnieka īpašo stāstu,

Interesanti bija klausīties arī mums, reizē identificējot daudz izaicinājumu, kas nav sveši a rī pie mums.

 

“Slow Food Straupe” biedru viesošanās Dānijā – Gront Market zemnieku tirdziņā.

12/08/2024

Vai variet iedomāties Latviju bez mūsu Centrāltirgus, Kalnciema, Straupes vai Cēsu tirdziņa?

Ērti ir iepirkties lielveikalos, bet tas ar laiku var novest pie tā, kas noticis Kopenhāgenā. Te tirgi un zemnieku tirdziņi ar laiku izzuduši pavisam, un cilvēki zaudējuši paradumu pirkt no zemnieka. Pie šīs tradīcijas atjaunošanas šobrīd strādā brīvprātīgo komanda, kas nodibinājusi Grønt Marked. Zemnieku tirdziņu, kas svētdienā notiek kādā no Kopenhāgenas vietām. Aicinot zemniekus mērot ceļu uz pilsētu, lai tirgotos, un pircējus atkal iemācīties pirkt. Iepazīt produktus, kurus katrā lielveikalā neatrast, apzināti mērot ceļu uz tirdziņu, lai nogaršotu, iepazītu un iepirktos.

Kopenhāgenas Gront Marked tirdziņā 12.augusta svētdienā viesojās arī mūsu zemnieki,  mājražotāji un tirdziņa organizētāji no Straupes tirgus. Iepazinām jaunus domubiedrus,  stāstījām par Latviju,  gatavojām mūsu tradicionālos latviešu  ēdienus, galdā ceļot gan mūsu tirdziņa  Latvijas dzelteno ābolu kāli, gan Latvijas Lielos pelēkos zirņus, gan seno Vidzemes ēdienu –  burkānu ķīseli.

Un stāstījām par Latviju un Straupes tirdziņu no jauna atgādinot – cik svarīgas un garšīgas ir zemnieku un pircēju attiecības, kas dzimst tirdziņos. Tā ir tā maģiskā sastāvdaļa, kas liek mūsu ēdienam garšot brīnišķīgi un kuru lielveikalā nepievieno.

……………………………………
Paldies Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā par iespēju gūt pieredzi un nodibināt sakarus ar līdzīgi domājošiem un darošiem Ziemeļvalstīs projekta #OurCommonNordicRoots ietvaros.

Un mūsu projekta partneriem par uzņemšanu:

  • Slow Food Danmark
  • Slow Food Sweden
  • Slow Food in the Nordic countries
  • Gront market zemnieku tirdziņam

    Projekta “Our common Nordic roots” ietvaros tiekās Ziemeļvalstu partneri

Kaut vai tikai Zoom, bet šis ir solis uz priekšu jaunu, skaistu un vērtīgu kontaktu dibināšanai.

Vienā ekrānā Latvija, Zviedrija, Dānija, Somija, Īslande un Norvēģija.