Straupes zirgu pasts, Straupes pagasts, Cēsu novads, Latvija [email protected], [email protected] +371 29464946

Slow Food Straupe tirdziņš – TIKAI Straupes Zirgu pastā

Straupes tirdziņš mainās

Kopš nākamās svētdienas, 21. jūnija, Straupes lauku labumu tirdziņš kļūs citādāks kā agrāk – te tiks atvērts Slow Food loks. Vieta, kurā savu produkciju tirgos zemnieki, mājražotāji un amatnieki, kas apvienojušies tikko dibinātajā biedrībā Slow Food Straupe.

Slow Food Straupe ir biedrība, kas iekļāvusies starptautiskā asociācijā  Slow Food International un kuras pirmsākumi meklējami Itālijā. Šobrīd šajā organizācijā piedalās 150 valstis no visas pasaules. Latvijā ir divas šādas biedrības: Slow Food Riga, kuras dibinātājs ir mūsu visu zināmais šefpavārs Mārtiņš Rītiņš un nu arī Slow Food Straupe (salīdzinājumam – Lietuvā šāda biedrība ir tikai viena, bet Igaunijā arī divas).

Reizēm Slow Food mēdz tulkot kā lēnu ēšanu, taču tas ir burtisks un vienpusīgs tulkojums un neatspoguļo šīs organizācijas patieso darbību. Lielās starptautiskās kustības mērķis ir saglabāt atšķirīgo katrā tautā, katrā teritorijā – kultūras, ēdiena, produktu gatavošanas un iegūšanas ziņā, arī valodas ziņā. Kustība aicina rūpēties, lai godā tiktu turēti seni amati, lai tiktu audzētas vietējai augsnei piemērotas augu un dzīvnieku šķirnes, lai tiktu saglabāta augu un sugu daudzveidība, un pircēji varētu baudīt dažādas garšas nianses.

Jaunais nosaukums mums pašiem var šķist vēl svešs, taču ārzemnieku vidū tas ir atpazīstams, un līdz ar to tirdziņš vieglāk piesaistīs ceļotājus no citām valstīm. Tas dod iespēju iekļauties arī  Slow Food International Earth Market projektu tīklā ( burtiski tulkojot, Zemes tirgus).  Zemes tirgus moto ir:

laba, svaiga, sezonāla un veselīga pārtika, kas ražota ar vides ilgtspēju nodrošinošām lauksaimniecības metodēm un kas ir brīva no ĢMO, tiek pārdota par pircējiem pieejamu cena, bet ražotāji saņem godīgu samaksu par padarīto darbu.

 

Slow Food Straupe nav slēgta biedrība – tajā var iestāties visi, kas atbalsta šo filozofiju un vēlas sekmēt kvalitatīvu, tradicionālu, sezonālu vietējo produktu ražošanu. Arī tad, ja ir vien šo produktu lietotāji. Savukārt Straupes tirdziņā  Slow Food lokā drīkstēs  stāties vien tie zemnieki, amatnieki un mājražotāji, kas apņēmušies izpildīt Slow Food Straupe noteikumus attiecībā uz produktu ražošanu.
Sīkāka informācija par Slow Food Straupe – pie biedrības valdes priekšsēdētājas Astrīdes Rozītes, tālr. 29491475.